Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Parasız Yatılı (Füruzan)

Posted by sinaniy 19 Mayıs 2023

İstanbul Öykü Okurları Haziran 2023

1971’den beri okunan bir öykü kitabı “Parasız Yatılı”. Füruzan’ın çağdaş bir klasiği…Ana-kız temasından yola çıkarak genele ulaşan acılı bir öyküler kitabı. Kitapta on iki öyküye yer verilmektedir.

“Parasız Yatılı” yazarın ilk kitabı olup 1972 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanan ilk kadın yazarımız. Pek çok ödül ile onurlandırılan yazarın “Ah Güzel İstanbul “öyküsü sinema filmi olarak çekilmiş ve 1981 de Antalya Film Festivali’nde ödül almıştır.1986-1987 yıllarında “Gecenin Öteki Yüzü” öyküsü de TRT’de dizi film olarak oynamış, yılın en iyi dizisi seçilmiştir.

“Füruzan, sıcak, acılı, yer yer insanın içine işleyen anlatımıyla, toplumumuzdan çok iyi tanıdığı kesitler veriyor bize. Çok yazmasına karşın yavanlığa düşmemesinin nedenini, el atmış olduğu çevreyi, bu çevredeki insan kaynağını iyi tanıyor olmasıyla açıklayabiliriz.”

“Füruzan`ı okumakla Türk insanının daha derinden tanımak olanağını bulur okur. O konunun içine girer, katları birbirinden ayırır. Böylece sosyal ve tarihsel temele inen bir bakış getirir. Sözü edilen temelin önemini onun dünyasında her yerde duyumsamak mümkündür; onun için önemli olan, tek tek insanlardır ve onların toplumsal geçerlilik kazanan kaderleridir.” -Die Prese- Viyana-

Reklam

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s