Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Deli İbram Divanı (Ahmet Büke)

Posted by sinaniy 19 Mayıs 2023

Sanal Öbek Haziran 2023

Bir deniz esintisi almak ister miydiniz? Modern öykü yazarı Ahmet Büke’nin ilk romanı olan Deli İbram Divanı, denizin kokusunu okuyucularına hissettirirken üzerine deniz kokusu sinmiş ilgi çekici hikâyesiyle okuyucuyu etkisi altına almayı başarıyor. Ege’de geçen olay örgüsü; yazarın sade, anlaşılır, akıcı ve içten anlatımıyla kusursuz hâle geliyor. Bir ada ve deniz hikâyesini başarılı anlatımıyla taçlandıran yazar Ahmet Büke’nin deniz edebiyatı klasikleri arasında gösterilen Deli İbram Divanı adlı romanına birlikte göz atalım.

“Deli İbram Divanı” adlı kitabı neden okumalısınız?

Edebiyat dünyasına öykü yazarı olarak başlayan Ahmet Büke’nin Deli İbram Divanı adlı kitabı yetişkinler için yazdığı ilk roman olma özelliği taşıyor. İçinde çokça Ege’ye, Ege mitlerine ve denize yer veren yazarın destansı ve masalsı anlatımı sayesinde etkileyici bir kurgu ortaya çıkıyor. Ege insanının tarih ve doğayla iç içe olan hayatının yanı sıra adaletsizlik ve gelir eşitsizliği gibi konulara da değinen yazar, sosyal adaletsizliğin acı sonuçlarını efsanelerle bir araya getirip tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Toplam 206 sayfa olan eseri okurken zaman zaman denizin mavisine, zaman zaman dönemin adaletsizliğine ve yoksulluğa karşı durmaya çalışacak; hikâyeye kapılıp gidecekseniz. Adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı durarak doğayla, efsanelerle ve tarihle ilgili çarpıcı gerçekler sunan roman; çağdaş bir masal tadında okuyucuyla buluşuyor. Kitabın başkahramanlarından biri olan Deli İbram ise adaletin, iyiliğin ve dürüstlüğün sembolü olarak romanın kilit ismi olarak kurgulanıyor.

Bunları biliyor muydunuz?

Deli İbram Divanı adlı kitabın yazarı Ahmet Büke’ye 2010 yılında Newsweek Türkiye dergisi tarafından “Kırk Yaş Altı Türkiye’nin En İyi 20 Yazarı” listesinde yer verildiğini biliyor muydunuz? Birçok öyküsü Özgür Edebiyat, Patika, Adam Öykü, İmge Öyküler, Ünlem ve Notos Öykü gibi farklı dergilerde yayınlanan Ahmet Büke, yazdığı eserlerle Sait Faik Hikâye Armağanı ve Oğuz Atay Öykü Ödülü’ne layık görülürken Deli İbram Divanı ile Vedat Türkali Roman Ödülü’nün sahibi olur. Deli İbram Divanı adlı romanı yazabilmek için âdeta denizciliğe soyunan Ahmet Büke, bir süre denizcilikle ilgili bilgiler edinir ve dalgıçlığı öğrenir. Deli İbram Divanı’nın Can Yayınları imzası taşıyan ilk basım yılı ise 2021.

Reklam

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s