Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Vahşetin Çağrısı (Jack London)

Posted by sinaniy 16 Mayıs 2023

İstanbul 1. Grup Kasım 2023

Evcil bir köpeğin vahşi tarafını keşfettiği, içgüdülerine uyum sağladığı ve doğanın acımasız gerçekleriyle yüzleştiği sürükleyici bir roman okumak isterseniz doğru yerdesiniz! Jack London, Vahşetin Çağrısı’nda evinden kaçırılıp kızak köpeği olarak yeni bir hayata başlamak zorunda kalan Buck’ın kaygısız ve mutlu hayatının nasıl altüst olduğunu anlatıyor. Vahşi doğaya uyum sağlamak zorunda kalan Buck’ın ilkel içgüdüleri su yüzüne çıkmaya başlıyor ve Buck, daha keşfedeceği birçok şey olduğunu fark ediyor. Her yaştan okuyucuya hitap eden bu romandan kısaca bahsedelim.

“Vahşetin Çağrısı” adlı kitabı neden okumalısınız?

Vahşetin Çağrısı, St. Bernard ve Rough Collie’nin karışımı olan Buck isimli bir köpeğin hikâyesini anlatıyor. Kısa bir macera romanı olan bu eser, güçlü kızak köpeklerinin yüksek talep gördüğü dönemlerde geçiyor. Kanada Yukon’a gönderilmeden önce Buck, Yargıç Miller’ın Santa Clara Valley’deki evinde rahat yaşayan ve sevilen bir evcil hayvan olarak hayatını sürdürüyor. Ancak bir gün Buck, Miller’ın kumar borcu olan bahçıvanı tarafından çalınıyor. Bahçıvan, Buck’ı köpek tüccarlarına satıyor ve Buck kısa bir süre sonra kuzeye gönderiliyor. Bu süreçte şiddet gören ve aç bırakılan Buck, birçok eziyet çekiyor. Önceden evcil ve sakin bir köpek olan Buck, zamanla hayatta kalmak için savaşmak zorunda kaldığı zorlu ortamda giderek ilkel ve vahşi bir hâle geliyor. Buck başlangıçta kendini bulduğu yeni hayattan oldukça korksa da sürünün önemli bir üyesi olmayı başarıyor ve çok geçmeden gözlerini lider olmaya dikiyor. Kahramanımız, kısa süre sonra insanların köpekler kadar çeşitlilik gösterebileceğini keşfediyor. Buck üzerinden yazar, okuyucuya insanların ne kadar acımasız olabileceğini ve hayvanları kendi çıkarları doğrultusunda ne denli istismar edebileceğini gözler önüne seriyor. Buck ile birlikte okuyucunun da sevgiyi, nefreti, doğaya ve insanlara karşı hayatta kalma mücadelesini deneyimleyeceği bu romanı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Bunları biliyor muydunuz?

Jack London’ın Yukon’da neredeyse bir yıl geçirdiğini ve gözlemlerinin bu romanın çoğunu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Hikâye, öncelikle 1903 yılında The Saturday Evening Post’ta bir seri hâlinde yayımlanır, sonrasında aynı yıl tek ciltlik bir kitap hâlinde basılır. 1923 gibi erken bir tarihte hikâye beyaz perdeye aktarılır ve o zamandan beri birçok kez sinema, çizgi roman ve televizyon uyarlaması yapılır. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından ilk baskısı 2010 yılında yapılan eser, 112 sayfadan oluşur ve Levent Cinemre tarafından Türkçeye çevrilir.

Reklam

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s