Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Serenad (Zülfü Livaneli)

Posted by sinaniy 10 Aralık 2022

İstanbul 3. Grup Mart 2023

Üzerinden yıllar geçse de unutulmayacak Türk eserlerinin başında şüphesiz Zülfü Livaneli’nin Serenad’ı geliyor. Tarihi, kültürel ve siyasal ögeler barındırması ve tarihin tozlu sayfalarını aralayan eşsiz anlatımı ile Serenad; bir aşk hikâyesinden çok daha fazlası.

“Serenad” adlı kitabı neden okumalısınız?

Sadece Türk edebiyatında değil dünya edebiyatında da önemli bir yeri olan Serenad, yediden yetmişe her okuru büyülüyor. İstanbul’da başlayan hikâye, tarihin unutulmuş sayfalarına ışık tutarken okuyucu geçmişin acılarıyla yüzleştiriyor. Roman; İstanbul Üniversitesinde halkla ilişkiler sorumlusu olan Maya Duran’ın Almanya doğumlu, 1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesinde görev yapmış olan hukuk profesörü Maximilian Wagner’i karşılamasıyla başlıyor. Eşini son gördüğü yeri ziyaret etmek adına Amerika’dan İstanbul’a gelen Wagner, Maya ile birlikte Şile’ye yaptığı yolculukla 60 yıllık bir aşk perdesini aralıyor. Wagner’in dünya tarihinin en acıklı olaylarına tanıklık eden ruhunu Maya’ya açmasıyla Nadia ile Wagner arasındaki aşkın perde arkası görülüyor. Kitapta sadece geçmişin tozlu rafları değil günümüz Türk toplumunun kanayan yaraları da gün yüzüne çıkıyor. Zülfü Livaneli, Serenad kitabı ile çarpıcı gerçekleri etkileyici bir dille okuyucuya aktarıyor.

Bunları biliyor muydunuz?

Hitler’in zulmünden kaçan Yahudi profesörlerin Atatürk’ün daveti üzerine ülkemize gelerek üniversitelerde ders verdiklerini biliyor muydunuz? Serenad romanında Atatürk döneminde yaşanan toplumsal olayların yanında ülkemizin dünya siyasetinde oynadığı rol de ele alınır. Yahudi Soykırımı’na karşı oldukça etkileyici detayların yer aldığı eserde yazar, 1997 yapımı İtalyan filmi olan Life is Beautiful filmine de gönderme yapar. İnkılap Kitabevi aracılığıyla okuyucuya ulaşan Serenad romanı, 416 sayfadan oluşur. Eser, The Boston Globe tarafından 2021’in en iyi kitabı seçilir. Romanın yazarı Zülfü Livaneli bir röportajında eserini bir aşk romanı olarak kurgulamadığını çünkü aşk kelimesinin kirletildiğini belirtir. Müziğin, sanatın, bilimin, tarihin ve kurgunun iç içe geçtiği Serenad; bir aşk romanından fazlasını okuyucuya armağan eder.

Reklam

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s