Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Okçu’nun Yolu (Paulo Coelho)

Posted by sinaniy 10 Aralık 2022

İstanbul 3. Grup Ağustos 2023

Hayatınıza farklı bakış açıları katacak ve sizde olumlu etkiler bırakacak bir kitap sizi bekliyor! Özgün metaforlarla anlatmak istediğini aktaran Paulo Choelho’nun Okçu’nun Yolu adlı romanı, bir okçunun hikâyesinden yola çıkarak insanlığa sesleniyor. Ne zaman bittiğini bile anlamayacağınız, akıcı ve kısa süren bir hayat dersi sizlerle.

“Okçu’nun Yolu” adlı kitabı neden okumalısınız?

Paulo Coelho’nun özgün metaforlarından ve 168 sayfadan oluşan eşsiz bir hikâye sizi bekliyor. Bir köyde marangoz olarak yaşayan ve ülkenin bilinen en yetenekli okçusu olan Tetsuya’nın yaşadıkları, derin düşüncelere dalmanızı ve kendi hayatınıza dönüp bakmanızı sağlıyor. Tetsuya, sadece yetenekli bir sanatçı değil aynı zamanda erdem sahibi ve tüm insanlığa etki edecek felsefi görüşe sahip bir insan. Tetsuya sıradan hayatına devam ederken bir gün başka ülkeden bir okçu gelerek Tetsuya’ya meydan okuyor. Tetsuya, bu meydan okuma karşısında şaşkınlık yaşasa da bu teklifi kabul ediyor. Bu mücadele bir güç gösterisi değil Tetsuya’nın birikimini ve okçuluk felsefesini aktarmak üzere kabul ettiği bir yarış oluyor. Romanda “yola çıkış niyeti” olarak tanımlanan okun ne yöne ve ne şekilde gittiğini etkileyen birçok etmen bulunuyor. Tetsuya’nın aktardığı felsefe, yediden yetmişe herkesin soluksuz okuyacağı farklı bakış açıları sunuyor.

Bunları biliyor muydunuz?

Yazar Paulo Coelho’nun bu romanı Türk olimpik okçusu Mete Gazoz’a adadığını biliyor muydunuz? Aslında roman, 2003 yılında Portekizce olarak yazılır fakat 2021 yılında Mete Gazoz’a adanarak tekrar raflardaki yerini alır. Eserde tıpkı Mete Gazoz gibi bir okçunun hayatına yön verişi ele alınır ve eser, ilk günden itibaren dünya çapında ilgi odağı hâline gelir. Can Yayınları’ndan çıkan roman, Emrah İmre’nin çevirisi sayesinde Türk okurlarıyla buluşur. Kitapta yer alan çizimler ise Murat Kalkavan imzası taşır. Eserde okçunun kullandığı yay ve ok, bunları kullandığı esnadaki duruş ve atış; hayatla bağdaştırılır. Elinizden çıkan her ok, kararlarınız ve yaşadıklarınız anlamına gelir. Her okun gidişi; duruşa, atış şekline, dışarıdan gelen etkenlere göre farklılık gösterir. Eser, tüm bunları okurken hayatınızı nasıl yönlendirdiğinizi fark etmenizi sağlar.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s