Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Ekin Yazın Dostları Sanal Öbek

Posted by Aydın Ergil 19 Ekim 2020

Ekin Yazın Dostları Sanal Öbek
Üyelik Koşulları ve Çalışma Kuralları:

 1. Sanal Öbek, diğer bölgesel kitap öbeklerimizden farklı olarak internet bağlantısı üzerinden,sesli ve görüntülü görüşme uygulamaları ile toplantılar düzenleyecektir.
 2. Dileyenler, Sanal Öbek’e coğrafi bölgelerden bağımsız olarak her bölgeden, şehir ya da ülkeden katılabilir. Üyelik için başvuru Ekin Yazın Dostları sitesindeki başvuru formu https://ekinyazin.wordpress.com/2020/10/19/obeklerimize-katilim-formu/ üzerinden yapılır. Başvuru Formu içeriğinde seçenek olarak sunulan “sanal öbek” işaretlenecektir.
 3. Ekin Yazın Dostları üyeleri, bu oluşuma katılabilirler.
 4. Ekin Yazın Dostları sitesinde Grup Kuralları sayfasında yer alan Üyelik Şartları, Kitap Tartışma Grubu Oluşum Kuralları, Kitap Tartışma Grubu Çalışma Kuralları, Kitap Sahibinin Görevleri bu grup için de geçerli olacaktır. https://ekinyazin.wordpress.com/2013/09/16/grup-kurallari/
 5. Sanal Öbek de diğer öbeklerimiz gibi, yazar katılımlı toplantılar düzenleyebilecektir.
 6. Sanal Öbek kitap toplantıları, web tabanlı, sesli ve görüntülü, çoklu katılımcılı görüşme olanağı sağlayan uygulamalar üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu özelliğinden dolayı sanal öbek toplantılarına özel kurallar şu şekilde belirlenmiştir:
  a) Toplantıların gerçekleştirileceği uygulama, başlangıçta ortak kararla seçilebilir, sabit olur. Zamanla yenilikler oldukça farklılaştırılabilir. Ya da; toplantı uygulaması seçimi için Kitap sahibi yetkilendirilir.
  b) Kitap sahibi, toplantı uygulama ve zaman aralığını toplantıdan bir hafta önce grubun e-mail grubuna bildirmekle / anımsatmakla yükümlüdür. Grup üyeleri toplantıya katılım durumlarını
  toplantıdan bir gün öncesine kadar bildirir.
  c) Kitap sahibi, toplantı gününde de anımsatma bildirimi gönderecek ve uygulama üzerinden toplantı açılışı, davet gönderme, grup emailine toplantı linki ekleme işlemlerini gerçekleştirecektir.
  d) Ekin Yazın Dostları tüm grup toplantıları esas olarak yüz yüze iletişimi öncelediğinden; sanal öbek toplantılarında da tüm katılımcıların kameraları açık olarak yüz yüze iletişim içerisinde
  olmaları beklenmektedir.
  e) Katılımcılar, toplantı öncesinde problem olmadığından emin olmalı; kendilerine düşen teknik sorun ve çözümleri konusunda sorumluluk almalıdırlar.
  f) Toplantıya katılır katılmaz tüm katılımcıların ilk yapması gereken şey, mikrofonlarını kapatmak olmalıdır. Uygulamalarda mikrofon resminin üzerine tıklandığında mikrofonunuzun sesi kapatılacaktır. Mikrofon sadece söz alındığında açılacaktır. Böylelikle ses karışmaları, yankıları, arka plan sesleri vb. gibi konuşmaları net-temiz dinlememizi engelleyebilecek teknik sorunlar en aza indirilmiş olacaktır.
  g) Ses teknik aksaklıklarını minimuma indirmek için tercihen kulaklık kullanılması da önerilir.
  h) Katılımcılar, söz almak için el kaldırabilirler. Kitap sahibi, toplantı yürütücülüğünü yaptığından söz verme , konuşma düzenini sağlama işini de üstlenecektir.

Sanal toplantılarda uyulması gereken teknik ve etik kurallar: (Alıntı)

 • Toplantıya zamanında katılın.
 • Konuşmadığınızda mikrofonu kapatın.
 • Teknolojinizin düzgün çalıştığından emin olun.
 • Kıyafetinize özen gösterin.
 • Doğru oturuş çok önemli. duruşa da dikkat edin.
 • Kamerayı doğru bir şekilde konumlandırın.
 • Aydınlatmanızı iyi ayarlayın.
 • Arka planınızı düzenleyin, derli toplu , dikkat dağıtmayacak bir arka plan olsun.
 • Kameraya bakmaya özen gösterin. Kameraya bakarak izleme ve konuşma pratiği geliştirin.
 • Kamera karşısında tüm hareketlerinizin göründüğünü akılda tutun. abartılı / dikkat dağıtacak hareketler yapmayın, olabildiği ölçüde hareketsiz kalmaya çalışın.
 • Dikkatinizi toplantıya verin.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s