Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Zeno’nun Bilinci (Italo Svevo)

Posted by sinaniy 14 Kasım 2018

zeno'nun bilinci - italo svevo - can yAnkara 3. Grup Mayıs 2019

Modern İtalyan edebiyatının büyük ustası Italo Svevo’nun başyapıtı sayılan Zeno’nun Bilinci, yarıda kalan bir ruhbilimsel çözümlemenin öyküsüdür. Hastanın, başka bir deyişle romanın başkişisi Zeno’nun psikanaliz seanslarına inancını yitirip yüzüstü bıraktığı doktor, öç almak için onun kendi eliyle not ettiği özyaşamöyküsünü kamuoyuna sunar…
Yaşam düpedüz bir hastalık mıdır ya da hastalık sanılan şey yaşamın kendisi midir? Nedir Zeno’nun çözümsüz hastalığı? “Yaşama illeti” mi? Zeno geçmişine eğilir, yaşamı boyunca illetinden kurtulmaya çalışırken başvurduğu birbirinden zavallıca bin bir çareyi incecik, zehir gibi bir alayla sıralar. Ve sonunda iyileşir… mi acaba?
Svevo’nun bu ölümsüz yapıtı, Neyyire Gül Işık’ın İtalyanca aslından yaptığı ustalıklı çeviri ve Zeno’nun Bilinci üstüne kapsamlı bir incelemesiyle sunuluyor.

Bir Yanıt to “Zeno’nun Bilinci (Italo Svevo)”

  1. Aylin Kurhan said

    ZENONUN BİLİNCİ
    İtalyan edebiyatının en büyük ustalarından biri olan İtalo Svevo’nun en tanınmış kitabı Zeno’nun Bilinci hastalık hastası bencil hilebaz tembel bir burjuvanın günlükleri üzerinden bize felsefenin kapılarını açtı. Biz aslında kendi günlük hayatımızı yaşarken felsefecilerin yaşam üzerine sordukları soruları farkında olmaksızın deneyimliyoruz. Ama yaşam öyle bir hızla ilerliyor ki o sürüklenme içinde durup düşünüp kendimize yaşam üzerinde sorular sormayı ihmal ediyoruz. Zeno’nun Bilinci işte o soruları bize sorduran insan denen o katmanlı varlığa ilişkin hem Zeno’nun üzerinden hem de kendi üzerimizden bizi düşündüren, kendimizi hayatımızı masaya yatırmamızı sağlayan bir kitap. Biz de kitabı okurken aynen Zeno gibi insanın ne kadar garip bir varlık olduğunu kavrıyoruz. Hayatımızı düşünüyoruz maskelerimizi iyi kötü yaptığımız şeylere bulduğumuz bahaneleri görüyoruz. Zeno’nun şu cümlesi belki kitabın bende bıraktıklarının özeti gibi:
    “Vallahi, yaşam ne çirkindir, ne güzel, depdeğişik bir şeydir işte!”
    Aylin KURHAN Mayıs 2019

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s