Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Üçüncü Yurtdışı Projemiz: Parma Manastırı

Posted by Aydın Ergil 02 Haziran 2015

Ekin Yazın Dostları, üçüncü kez bir yabancı yazarın romanının izini sürüyor. İstanbul okur öbekleri bu kez 20 kişiyle Stendhal‘in “Parma Manastırı” romanının konusunun geçtiği bölgeyi adım adım gezecek, Grenoble’daki Stendhal Müzesi‘ni ziyaret edecek. Gezi güzergahını aşağıdaki haritada görebilirsiniz:

Test-2015Gezi 19 Haziran’da İstanbul’dan Bologna‘ya (İtalya) gidiş ile başlayacak. Şehir turunun ardından konaklanacak ilk durak Parma. Ertesi gün Parma’dan günü birlik Verona ve Garda turu yapılacak. Ertesi gün de şarkılara konu olan Portofino plajları ve Genova gezilecek. Bir sonraki gün yolculuk Comedia dell’Arte‘nin başkenti Venedik‘e, oradan da Milano‘ya. Bir sonraki gün romanın ana mekanlarından Milano gezisi ve Como‘ya geçiş. Ertesi gün Como Gölü turu ve Fransa’da Stendhal‘in doğduğu kent Grenoble‘a gidiş. Ertesi gün Stendhal Müzesi‘ni ziyaret ve İsviçre’nin Cenevre kentine yolculuk. Ertesi gün Leman Gölü kıyısında Lozan, Montrö ve Bern üzerinden Zürih’e gidiş. Son gün de Zürih’ten İstanbul’a dönüş. İşte arkadaşlarımızın gezisinin özeti bu. Onları sürekli izliyor, anılarını okuyor olacağız.

stendhal1783’de Grenoble’da doğan Stendhal, altı Parma Manastırıyaşındayken Fransız devrimini yaşamış, gençliğinde de Napolyon’un ordularına katılmıştır. Yaşamının büyük bir bölümü Milano’da geçen yazar 1842’de 59 yaşında Paris’te yaşamını yitirmiştir. Stendhal Parma Manastırı’nı 1839’da yazmıştır.

Parma Manastırı hakkında:

…Balzac, ‘Parma Manastırı’nı üst üste üç kez okumuş ve “olağanüstü” diye nitelemiştir. Bir mektubunda da “Elli yıldan bu yana yayımlanmış kitapların en güzeli” diye belirtmiştir bu hayranlığını. Balzac, onu göklere çıkarırken, pek çok eleştirmen yerin dibine batırmıştır Stendhal’i. Balzac’a yazdığı mektupta “Savunduğunuz bu kitabı altmış yetmiş gün içinde söyleyip yazdırdım,” der Stendhal…


Stendhal’in Doğduğu Ev:

Stendhal-1_resize

Sorry, the comment form is closed at this time.