Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Usta yazar Tekin Sönmez ile toplandık

Posted by Aydın Ergil 01 Şubat 2014

teks10
2 Mart Pazar günü saat 14:00‘de, Stockholm’de yaşayan usta yazar Tekin Sönmez ile “Ankara Düşerken Erzurum ve Bardezbaldooruk Ailesi” romanını tartışmak üzere buluştuk. Tekin Sönmez katıldığımız her Tüyap kitap fuarında standımıza büyük ilgi göstermiş, standda görev alan arkadaşlarımıza kitaplarını armağan etmişti. Çok kısa bir süre İstanbul’da olan yazar Ekin Yazın Dostları‘yla buluştu. Toplantıda Ekin Yazın Dostları kitapla ilgili görüşlerini dile getirdi, yazara sorularını yöneltti. Toplantı öbeklerimiz ve yazar açısından son derece verimli geçti.

Kitapla ilgili bilgileri ve yorumları İstanbul öbeğimizin sayfasından edinebilirsiniz: Ankara Düşerken (Tekin Sönmez)

ANKARA Etkinliğe tüm İstanbul öbekleri katılabilir.

Etkinlik, Beşiktaş Belediyesi‘nin desteği ile Levent Kültür Merkezi‘nde düzenleniyor. Kafeterya 2 Mart Pazar günü saat 12:00’den itibaren açık olacak.

Adres: Çalıkuşu Sk No:2, Levent/İstanbul – Avrupa
Telefon: (0212) 325 7371

Romanın Konusu:

Ankara Düşerken Erzurum ve Bardezbaldooruk Ailesi, hayali bir roman fakat söz sanatları açısından gerçek bir edebiyat ürünü. Göktürkler, Hazar İmparatorluğu’ndan gelerek Ankara’nın kuruluşuna ve düşüşüne katılmış, yüz yıl önceki arıcı büyük ailenin Ankara gibi yükselişi ve düşüşü. Modern bir Türkçe ile yazılmış bir roman klasiği…

Arka kapak yazları:
Semih Gümüş: Romanı iki düzeyde birden alıyordu Tekin Sönmez. Hem varoluştan bireylik sorunlarına, Doğu felsefesinden yüksek düzeyde arınma biçimlerine ve alışılmamış dünyalara uzanan düşünsel derinliği, hem de bu düzeyde okunabilme olanağı sunmayı amaçladığı için hikâyeye verdiği önem, bir bütüncü roman anlayışı koyuyordu ortaya.

Veysel Batmaz: Tekin Sönmez, Türk Edebiyatında demiri döve döve biçimini değiştiren, toplumsal ilerlemenin türsel kökenlerini Anadoluda, Hindistanda, Güney amerikada.. bu arayışların hepsinde aynılaşmış, insanlararası gizemsi büyüyü ortaya çıkarmaya çalışan lirik ve romantik bir öncüdür.

Feridun Andaç: Yazmak için yaşayan biri olduğunu kanıtlayan söz ustasıdır o. Söylence Berlinden, Kars Platosu Öykülerinde gözlediğiniz bu iki yapıtıyla bile var olabilmeyi , çağının çağdaşı sese erişmeyi başaran bir anlatıcıyla yüzleşmek…Tekin Sönmez zamanımızın burcunda bir yazardır.

Hikmet Altınkaynak: Tekin Sönmez’i kısa yazılarla anlatmak çok zordur. Çünkü o gezileriyle, yaşadıklarıyla, ödülleriyle, yazdıklarıyla yazı dünyasını zenginleştiren, üzerine kitaplar yazılabilecek bir usta yazardır.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s