Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Lolita (Vladimir Nabokov)

Posted by Aydın Ergil 23 Eylül 2013

Ekim 2013

Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokov’un Lolita’sı için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden biri denebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, “beyaz ırktan dul bir erkeğin” küçük “su pericikleri”ne tutkusunu anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Bkz. http://tr.wikipedia.org/wiki/Lolita

Reklamlar

2 Yanıt to “Lolita (Vladimir Nabokov)”

  1. Aysegul Yılmaz said

    Humbert, kendisi de çocukken aşık olduğu kız arkadaşıyla birlikte olamadığı ve arkadaşı da o yaz öldüğü için, yalnızca o yaşlardaki küçük kızlara karşı bir cinsel çekicilik duymaya başlar. Bunu yenmek için çok uğraşmasına rağmen başarılı olamaz. Aşık olduğu Dolares adlı kız çocuğuna yakın olmak için annesiyle evlenir. Ancak kızın annesi , tam da bu aşkı öğrenmişken bir kaza sonucu ölür. Dolares ile yalnız kalan ve onun çaresizliğinden ve kimsesizliğinden yararlanan Humbert, bir yandan Amerika yı gezme bahanesi ile, yerleşik düzenden ve tabi polisten kaçarken, bir yandan da Dolares ile aşk yaşamaya başlar. Bir yıl kadar sonra, bir süreliğine yerleşik hayata geçerler.Lolita gittiği okulda bir tiyatro eleştirmeniyle bir ilişki yaşar. Sonra tekrar arabayla eyalet eyalet gezmeye başlarlar. Ancak Humbert bu arada Lolita yı kaybeder. Bir kaç yıl sonra ondan para isteyen bir mektup alır.Humbert ona aşkını ilan etmek için gitmiştir fakat Lolita evlenmiştir ve hamiledir. Ona para ve annesinden kalan mirası da bırakır ve tiyatro eleştirmeniyle yaşadığı ilişkiyi ve adamın Lolita ya yaptıklarını öğrenir. Gidip adamı bulur öldürür ve teslim olur.

    Lolita nın kısaca özeti böyle. Pek çok insan için bu sapıkça bir durum. Yetişkin bir erkeğin, çocuk yaştaki bir kıza duyduğu aşk.. Ancak Nabokov un o kadar iyi bir edebi dili var ki, bir pedofili bile anlamamızı sağlıyor. Normalde böyle bir duruma tepki duyarız ancak Nabokov un yarattığı bu anti karakteri anlıyor , hatta yakınlık duyuyor ve ona acıyoruz. Kullandığı betimlemeler ve mizah unsuru , kitabı ilgiyle okunan bir esere dönüştürüyor. Aynı adla çekilen pek çok filmde erotizm ağır basarken, bu kitapta cinsel ayrıntılar neredeyse üstü kapalı olarak geçiliyor, okurun dikkatli okuyuşuna bırakılıyor. Filmler erotik olabilir, ancak kitap kesinlikle değil.

    Humbert in Dolares için söylediği Lolita lakabının ,o yaşlardaki güzel kızları tanımlamak için halen kullanılması bile kitabın ne kadar iz bıraktığını gösteriyor. İyi edebiyat işte budur. Size bir suçluyu bile sevdirir.

  2. Romandaki betimlemeler o kadar güzeldir ki, insanın bu betimlemeleri defalarca okuyası gelmektedir (tüm grup üyeleri). Roman’da kendine has bir mizahi dil kullanılmıştır (S. Kale, F. Yalçın). Roman, akıcı bir dille tercüme edildiğinden dolayı rahat okunmaktadır (A. Yılmaz, S.Yegül).

    Yazar, yani Viladimir Nabokov, mazur gösterilemeyecek bir durumu bile, son derece edebi bir dille anlatmaktadır (Gülbin Hanım). Roman, bir insan halini anlatmaktadır. Diğer bir ifade ile romanda, bir çocuğun ruhsal gelişimini engellemiş; ipek böceğini kozasında öldürmüş; herkesin yüzüne tüküreceği bir adamın insanlık halî anlatılmaktadır. Diğer taraftan roman, erotik bir roman değildir (A. Yılmaz). Romanı okumadan önce, filmi (1992) izlendiğinde başroldeki Humbert’ten (Jeremy Irons, 1997) nefret edilebilmektedir. Bununla birlikte, roman okunduğunda, Nabokov’un anlatımından oldukça etkilenilmekte ve dolayısıyla, film izlendiğinde edinilen kınama ve nefret duygusu azalabilmektedir. Ama yine de roman hakkındaki duygular karışık kalabilmektedir (F. Yalçın). Yazar, sayfa 296’da, romandaki metni (anıları) aklına geliverdiğince yazdığını ifade etmekte; yazdığı rastlantısal anıların aslında mantıksal bir düzene sokulabileceğini dile getirmektedir. Romandaki anıların mantıksal bir düzene sokulabilmesi halinde, daha az sayfalı bir romanın ortaya çıkabileceği düşünülmektedir (S. Yegül).

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s