Ekin Yazın Dostları

Kitap Okurlarının Buluşma Noktası

Grup Kuralları

Posted by Aydın Ergil 16 Eylül 2013

Üyelik Koşulları
1. Gruplara katılmak için başvuran kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.
2. Kitap tartışma gruplarına katılmak isteyenler, Internet sitesindeki ya da grup yöneticilerinden elde edilecek “başvuru formu” aracığıyla başvurularını yapabilirler.
3. Yayıncılar, yazarlar, çevirmenler ve editörler tartışma gruplarına üye olamazlar, ancak konuk olarak toplantılara katılabilirler.
4. Grup üyeleri, grubun belirlediği kitabı okuyarak toplantıya katılırlar.
5. Grupların temel etkinliği kitap tartışma toplantılarıdır, bu nedenle toplantılara mazeretsiz olarak üst üste üç kez katılmayanların üyelikleri dondurulur. Gruplara katılmak için yeniden başvurmaları gerekir.
6. Grup üyeleri ayın kitabıyla ilgili yorumlarını, grup toplantısından sonraki iki hafta içinde web sitesinde kitapla ilgili sayfaya yazarlar.
7. Hiçbir üye bir siyasal, dini, ticari, ideolojik ve toplumsal kuruluşu temsil edemez, bu tür bir kuruluşun bünyesinde Ekin Yazın Dostları’nın bir kitap tartışma grubu oluşturulamaz.
8. Grubun Internet sitesi tüm Internet kullanıcıları tarafından görüntülenebilir, ancak görüş yazabilmek için gruplardan birine ve internet sitesine üye olmak gerekir.

Kitap Tartışma Grubu Oluşum Kuralları
1. Kitap tartışma gruplarında kişi sayısı en az 5 en çok 20 olabilir.
2. Her grup kendi arasında iletişimi sağlayacak 1 asil 1 yedek olmak üzere grup liderini seçer.
3. Grup liderinin görev süresi bir yıldır. Grup lideri görevini bıraktığında seçim yinelenir.
4. Yeni kurulmuş grupların ilk toplantılarına, grubun işleyişini anlatmak ve yardımcı olmak için Ekin Yazın Dostları kurucu grup üyelerinin temsilcileri katılır.
5. Her tartışma grubu için bir google yazışma grubu oluşturulur, tüm grup yazışmaları bu adres kullanılarak yapılır. Gruba yalnızca toplantılarla ve kültür etkinlikleriyle ilgili yazılar gönderilebilir.

Felsefe Grubuna Katılım Koşulları
1. Felsefe grubuna katılabilmek için kitap tartışma gruplarından birine katılmış olmak gerekir.
2. Felsefe toplantılarına mazeretsiz olarak üst üste üç kez katılmayanların üyelikleri dondurulur. Gruba katılmak için yeniden başvurmaları gerekir.

Tiyatro İzleyicileri Grubuna Katılım Koşulları
1. Tiyatro izleyicileri grubuna katılabilmek için kitap tartışma gruplarından birine katılmış olmak gerekir.
2. Tiyatro izleyicileri toplantılarına mazeretsiz olarak üst üste üç kez katılmayanların üyelikleri dondurulur. Gruba katılmak için yeniden başvurmaları gerekir.

Kitap Sahibinin Görevleri
1. Kitap sahibi toplantı yerini belirler ve google yazışma grubuna duyurur.
2. Kitap sahibi seçtiği kitabın yazarı veya çevirmeni hakkında bilgi toplar ve mümkünse yazarın veya çevirmenin toplantıya katılmasını sağlar.
3. Toplantıyı Kitap Sahibi yönetir.
4. Kitap sahibi toplantı notlarını bilgisayar ortamına aktarmak için toplantıda not tutulmasından sorumludur. Özellikle yazarlı toplantılarda yazarın görüşleri Internet sitesine bu yolla aktarılır.
5. Kitap ve toplantı ile ilgili belgeleri (fotoğraf, harita, …) grup liderine iletmek kitap sahibinin görevidir.

Kitap Tartışma Grubu Çalışma Kuralları
1. Her ay bir kitap okunur.
2. 5 kişiden az üye ile toplantı yapılmaz.
3. Okunacak kitapların belirlenmesinde, her grup kendi içinde herkese sıra gelecek şekilde kendi sıralama yöntemini belirler.
4. Herkes kitap sahibinin önerdiği kitabı okuyarak toplantılara katılır.
5. Toplantılarda kitapla ilgili olmayan konularda konuşmalar yapılamaz. Toplantılarda sadece kitapla ilgili görüşler dile getirilir.
6. Kitap seçilirken dini ve siyasi olmamasına dikkat edilir. Mümkünse, kitap sahibi, kitabı okumuş olarak önerir. Ancak beğenilen kitaplar önerilir.

Grup Liderinin Görevleri
1. Grup Lideri, okunacak kitapları google yazışma grubuna duyurur.
2. Grup Lideri, toplantıyla ilgili belge ve fotoğrafları toplantı sonrasında grubun internet sitesine eklenmeleri için internet yöneticisine (eydostkitap@gmail.com) bildirir.
3. Grup Lideri, toplantılara konuk (yazar, çevirmen, basın, yayın kuruluşu, grup dışından biri) katılırsa, toplantının başında Ekin Yazın Dostları konusunda bilgi sunar.
4. Grup Lideri, grup üyelerinin toplantılara katılma durumlarını izler, toplantılara mazeretsiz katılmayanlara gereken anımsatmaları yapar.

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s